Skip to content

2017 Worlds Strongest Man News & Results

WSM2017

This post will be updated with the latest results as they are known throughout the qualification and finals of the 2017 Worlds Strongest Man Competiton

Advertisment

RESULTS OF THE FINALS HERE

Preview Podcast

Forum Discussion & Updates

Athletes & Events 

Photo from Worlds Strongest Man Facebook

Photo from Worlds Strongest Man Facebook

ALL RESULTS UNOFFICIAL

Results will be updated as they are found so refresh the page for the latest.

Qualifers Schedule (Local Botswana time)
20th May: Parliament Building doing the Load & Drag, Log Lift.
Event Time: 6:45am – 5:45pm
21st May: The Grandpalm doing the Squat, Fingals, Truck Pull.
Event time: 7:45am – 5pm
22nd May: Bahurutshe Cultural Village in Mankgodi for the Deadlift, Basque Stone.
Event time: 7:45am – 5pm
23rd May: Kgale Soccer Pitch doing the Bullion Toss, Elephant Carry, LMS.
Event time: 7:45am -5pm

Group 1

Load & Drag

1.JF Caron  6 pts
2. Brian Shaw 5pts
3. Colm Woulfe 4pts
4. Matjaz Belsak 3pts
5. Tom Stoltman 2pts
6.Mark Felix 1pt

Log Lift

  1. Matjaz Belsak (Slovenia)  6 reps – 6pts
  2. Brian Shaw (USA) / Jean Francois Caron (Canada) 5 reps – 4.5pts
  3. Tom Stoltman 3 reps – 3 pts
  4. Colm Woulfe / Mark Felix 1 rep 1.5pts

Fingal Fingers

  • Brian Shaw 46 seconds – 6pts
  • Jean Francois Caron 4 in 50 seconds
  • Colm Woulfe
  • Matjaz Belsak 4
  • Tom Stoltman 3 *injured and withdrew*
  • Mark Felix *Injured and withdrew*

Deadlift 

  1. Brian Shaw/ JF Caron 8 reps 5.5pts
  2. Matjaz Belsak 7 reps 4pts
  3. Colm Woulfe 2 reps 3pts

Bullion Toss 17-25kg

  1. Brian Shaw – 6pts
  2. JF Caron – 5pts
  3. Colm Woulfe 4pts
  4. Matjaz Belsak 3pts

 

Group 1 Final Results

  1. Brian Shaw  *Advances to Finals*
  2. JF Caron *Advances to Finals*
  3. Matjaz Belsak
  4. Colm Woulfe

Last Man Standing Stones

  1. JF Caron defeated Belsak
  2. Matjaz Belsak deafted Colm Woulfe
  3. Colm Woulfe


Group 2

Load & Drag

  1. Hafthor Julius Bjornsson (Iceland) – 6pts
  2. Martins Licis (USA) – 5pts
  3. Stefán Sölvi Pétursson (Iceland) – 4pts
  4. Luke Stoltman (Scotland) – 3pts
  5. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 2pts
  6. Jimmy Paquet (Canada) – 1pt

Squat Lift 320kg/704lbs

  1. Martins Licis 11 reps – 6pts
  2. Jimmy Paquet 9 reps – 5pts
  3. Hafthor Julius Bjornsson 5 reps – 4pts
  4. Luke Stoltman 4 reps
  5. Stefán Sölvi Pétursson ?
  6. Dimitar Savatinov ?

Truck Pull

  • Hafthor Julius Bjornsson 35 seconds
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?
  • ?


Apollons Axle

  • Hafthor Julius Bjornsson 4 reps – 6pts
  • Martins Licis 3 reps – 5pts
  • Stefan Solvi Petursson 2 reps – 4pts
  • Luke Stoltman 1 rep


Gold Bar Toss

Last Man Standing Stones 

  1. Martins Licis defeated Luke Stoltman
  2. Luke Stoltman defeated Jimmy Paquet
  3. Jimmy Paquet

Group 2 Final Results 

  1. Hafthor Julius Bjornsson *Advances to Finals*
  2. Martins Licis *Advances to Finals*
  3. Luke Stoltman
  4. Jimmy Paquet

Group 3

Load & Drag

  1. Johan Els 6pts
  2. Konstantine Janashia 5pts
  3. Mikhail Shivlyakov 4pts
  4. Mikkel Leicht 3pts
  5. Laurence Shahlaei 2pts
  6. Robert Kearney 1pt

Log Lift

  1. Robert Kearney / Mikkel Leicht 5 reps – 5.5pts
  2. Mikhail Shivlyakov / Laurence Shahlaei  4 reps – 3.5pts
  3. Konstantine Janashia 3 reps – 2pts
  4. Johan Els 2 reps – 1pt

Truck Pull

  1.  Konstantine Janashia
  2. Laurence Shahlaei
  3.  Johan Els
  4. Mikhail Shivlyakov
  5. Mikkel Leicht
  6. Robert Kearney

Deadlift, reps 350kg

  1. Mikhail Shivlyakov / Konstantine Janashia 8 reps – 5.5pts
  2. Robert Kearney / Laurence Shahlaei 6 reps – 3.5pts
  3. Mikkel Leicht 5 reps – 2pts
  4. Johan Els 1 rep  – 1pt

Last Man Standing Stones 

  1. Laurence Shahlaei

Group 3 Final Results 

  • Konstantine Janashia *Advances to Finals*
  • Laurence Shahlaei *Advances to Finals*

Group 4

Load & Drag

  1. Ari Gunnarson 6pts
  2. Eddie Hall 5pts
  3. *
  4. *
  5. *
  6. Mateusz Kieliszkowski 1pt

Log Lift 

  1. Mateusz Kieliszkowski / Eddie Hall 7 reps
  2. Ari Gunnarson 4 reps
  3. Gerhard Van Staden 1 rep *unknown placing*
  4. *
  5. *

*
Truck Pull

  1. Eddie Hall 35 seconds – 6pts
  2. Mateusz Kieliszkowski 38 seconds – 5pts
  3. Ari Gunnarson 47 seconds unknown placing

Deadlift, reps 350kg

  1. Eddie Hall 4 reps – 6pts
  2. Mateusz Kieliszkowski 3 reps – 5pts
  3. Ari Gunnarson 2 reps – 3.5pts

Bullion Toss 17-25kg

  1. Mateusz Kieliszkowski 6pts

Last Man Standings Stones

  1. Mateusz Kieliszkowski

Group 4 Final Results 

  1. Eddie Hall *Advances To Finals*
  2. Mateusz Kieliszkowski *Advances To Finals*

Group 5

Load & Drag

  1. Terry Hollands (England) – 6pts
  2. Nick Best (USA) – 5pts
  3. Pieman Maheripourehir (Iran) – 4pts
  4. Zydrunas Savickas (Lithuania) – 3pts
  5. Bryan Benzel (USA) – 2pts
  6. Oluwatofunmi Fadesire (Nigeria) – 1pt

سلام روزه خوبي بود با اينكه زمين خوردم و از ناحيه شكم احساس درد ميكنم ،سوم شدم در اين آيتم استادم تعصبمو خيلي كشيد مديونتم اقا بابك اينجا منو با باتيستا اشتباه گرفتن مردمش و منو تركوندن خخخ ٢ عدد گوني١٢٠ و كشيدن جسم سنگين ٥٥٠ كيلو غيرت ايران همه جا ثابت شدس مردممون پرچمشون بالاس براي ديدن فيلم ها و عكس هاي بيشتر وارد كانالم بشين ادرسش بالا توي بيو هست با لمس و زدن نوشته آبي وارد بشين خدايا شكر ادامه پست بعد

A post shared by تنها پيج رسمي پيمان ماهري پور (@peyman.maheripor) on

Squat Lift 320kg/704lbs 

  1. Bryan Benzel / Nick Best 7 reps – 5.5pts
  2. Peyman Maheripourehir / Terry Hollands / Zydrunas Savickas 5 reps – 3pts
  3. Oluwatofunmi Fadesire 2 reps – 1pt

Fingal Fingers

 

  • Bryan Benzel 5 fingers
  • Terry Hollands 4 in 44 seconds
  • Zydrunas Savickas 3 in 23 seconds
  • Peyman Maheripourehir 3 fingers 29 seconds
  • Nick Best 3 fingers
  • Oluwatofunmi Fadesire 1 finger


 

Apollons Axle

  1. Zydrunas Savickas 3 reps – 6pts
  2. Peyman Maheripourehir 2 reps – 5pts
  3. Nick Best 1 rep 4pts
  4. Terry Hollands 0 – 0 points
  5. Oluwatofunmi Fadesire
  6. Bryan Benzel 0 reps *rumored bicep injury*  – 0pts

 

 

Elephant Carry

  1. Nick Best 63m – 6pts
  2. Peyman Maheripourehir 60m – 5pts
  3. Zydrunas Savickas 51m – 4pts
  4. Terry Hollands 5m –  3pts
  5. Oluwatofunmi Fadesire 4m – 2pts

Last Man Standing Stones

  1. Zydrunas Savickas defeated Peyman Maheripourehir
  2. Peyman Maheripourehir defeated Terry Hollands
  3. Terry Hollands

Group 5 Final Results 

  1. Nick Best *Qualified for Finals*
  2. Zydrunas Savickas *Qualified for Finals*

Discuss this post in our Forum
Sign up For Strongman Coaching or our Training Templates

Visit our Shop for all your Strongman needs

Download a Free 12 Week Strongman Program

Follow us on Facebook, Instagram, Twitter, Youtube & Pinterest

Download a free guide to Strongman!

Download a free guide to Strongman!

SHOP SBD-USA

SHOP SBD-USA FOR YOUR STRONGMAN GEAR

Advertisment
FacebookRedditShare


9 Comments
  1. Adam owen permalink

    Good luck to all

  2. Ryan Jackson permalink

    Thanks for posting these.

  3. Shelly permalink

    Why is group 4 not being fully updated?

  4. Ivan permalink

    Whoever is in charge of promoting WSM is an idiot. This sport will never be popular if it isn’t promoted better than it is now.

Trackbacks & Pingbacks

  1. Graham Hicks Wins SCL Log Lift World Championships - Starting Strongman | Starting Strongman
  2. 2017 Worlds Strongest Man Finals Updates & Results - Starting Strongman | Starting Strongman
  3. Hafþór Björnsson Breaks World Record On Orignal Húsafell Stone - Starting Strongman | Starting Strongman

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS