Skip to content

Worlds Strongest Man 2015 Results (Qualifiers)

187953_112856028764227_2918679_n

CLICK HERE For Results from the FINALS

Advertisment

This page will be updated as results come in for more check out our page on Groups & Heats 

Events schedule

Heats & Events Link To Spread Sheet

Results as they come in

It is hard to come by results so none of the results are official. We will update this page as they come in. If you have any results or more info please let us know on Facebook, Instagram & Twitter Loading – Tires Group 2

  1. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 3 implements
  2. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 3 implements, 58.02 seconds
  3. Rafal Kobylarz (Poland) – 2 implements
  4. Josh Thigpen (USA) – 2 implements
  5. Akos Nagy (Hungary) – 2 implements
  6. Graham Hicks (Great Britain) – 1 implement

Group 3

  1. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 3 implements
  2. Nick Best (USA) – 2 implements
  3. Laurence Shahlaei (Great Britain) – 2 implements
  4. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 2 implements
  5. Benedikt Magnusson (Iceland) – 2 implements
  6. David Nystrom (Sweden) – 2 implements

Loading – Barrells Group 1

  1. Jean-François Caron (Canada) – 3 implements
  2. Brian Shaw (USA) – 3 implements
  3. Mateusz Baron (Poland) – 3 implements
  4. Martin Forsmark (Sweden)
  5. Robert Oberst (USA) – 2 implements
  6. Adam Bishop (Great Britain) – 2 implements

Group 4

  1. Dainis Zageris (Latvia) – 3 implements – 41.69 seconds
  2. Mark Felix (Great Britain) – 3 implements
  3. Alexander Lysenko (Russia) – 3 implements
  4. Jerry Pritchett (USA) – 2 implements
  5. Krzysztof Radzikowski (Poland) – 2 implements
  6. Gerhard Van Staden (Republic of SA) – 2 implements

Group 5

  1. Mike Burke (USA) – 3 implements
  2. Matjaz Belsak (Slovenia) – 3 implements
  3. Eddie Hall (Great Britain) – 3 implements
  4. Grzegorz Szymanski (Poland) – 3 implements
  5. Mike Caruso (USA) – 3 implements
  6. Ole Martin Hansen (Norway) – 1 implement

Norse Hammers Group 2

  1. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 3 hammers in 52.3 seconds
  2. Rafal Kobylarz (Poland) – 2 hammers – 33 seconds
  3. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 2 hammers – 36 seconds
  4. Graham Hicks (Great Britain) – 2 hammers – 40 seconds
  5. Akos Nagy (Hungary) – 1 hammer
  6. Josh Thigpen (USA) – injured

Group 3

  1. Zydrunas Savickas (Lithunia) – 2 in 24
  2. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 2 in 44
  3. Laurence Shahlaei (Great Britain) – 1 in 14 (Injured)
  4. David Nystrom (Sweden) – 1 in 22
  5. Benedikt Magnusson (Iceland) 1 ??
  6. Nick Best (USA) 0

Day 2 Car Deadlift Group 1

Day 2

Car Deadlift Group 4

  1. Mark Felix (Great Britain) – 8 reps
  2. Krzysztof Radzikowski (Poland) – 7 reps
  3. Dainis Zageris (Latvia) – 6 reps
  4. Jerry Pritchett (USA) – 6 reps
  5. Gerhard Van Staden (Republic of SA) – 3
  6. Alexander Lysenko (Russia) – 0 reps

Group 5

  1. Eddie Hall (Great Britain) – 7 reps
  2. Belsak – 6 reps
  3. Szymanski 5
  4. Burke 3
  5. Mike Caruso (USA) – 2 reps
  6. Hansen 1 rep

Group 1

  1. Brian Shaw (USA) – 8 reps
  2. Caron 7 Reps
  3. Mateusz Baron – 5 reps
  4. Forsmark – 4 reps
  5. Adam Bishop – 3 reps
  6. Robert Oberst  – 1 rep

Circus Barbell Group 4

  1. Krzysztof Radzikowski (Poland) – 4 reps
  2. Mark Felix (Great Britain) – 3 reps
  3. Dainis Zageris (Latvia) – 2 reps
  4. Jerry Pritchett (USA) – 2 reps
  5. Alexander Lysenko (Russia) – 2 reps
  6. Gerhard Van Staden (Republic of SA) – 0 reps

Group 1

  1. Brian Shaw (USA) – 4 reps
  2. Robert Oberst (USA) – 4 reps
  3. Forsmark – 2 reps
  4. Caron – 2 reps
  5. Baron – 2 reps
  6. Adam Bishop – 1 rep

Group 5:

  1. Eddie Hall 5
  2. Szymanski 4
  3. Burke 3
  4. Caruso 1
  5. Belsak 1
  6. Hanson 0

Squat Group 2

Hafthor Bjornsson (Iceland) 5 reps
Graham Hicks (Great Britain) injured
Rafal Kobylarz (Poland) 0
Akos Nagy (Hungary) 4 reps
Dimitar Savatinov (Bulgaria) 1 rep
Josh Thigpen (USA) 6 reps

Group 3

Nick Best (USA) 0
Benedikt Magnusson (Iceland) 1 (injured)
David Nystrom (Sweden) 0 (injured)
Žydrūnas Savickas (Lithuania) 9 reps
Laurence Shahlaei (Great Britain) Withdrew
Mikhail Shivlyakov (Russia) 6 reps

Day 3 Kettlebell Throw Group 1

Mateusz Baron (Poland) withdrew
Adam Bishop (Great Britain) (3rd)
Jean-François Caron (Canada) (4th)
Robert Oberst (USA) (2nd) 5 implements
Martin Forsmark (Sweden) 5th
Brian Shaw (USA) (1st) 7 in 42.07 seconds

A video posted by Kalle (@startingstrongman) on

Group 4

Alexander Lysenko (Russia) 5th (3)
Mark Felix (Great Britain) 6th ?
Jerry Pritchett (USA) 4th (3)
Krzysztof Radzikowski (Poland) 3rd (4)
Gerhard Van Staden (Republic of SA) 2nd (5)
Dainis Zageris (Latvia) 1st (5)

Group 5

PICK UP THE CUBE METHOD FOR STRONGMAN 3 TODAY!
Advertisment

Matjaz Belsak (Slovenia) 2nd
Mike Burke (USA) 1st (7)
Mike Caruso (USA) 6th
Eddie Hall (Great Britain) 4th
Ole Martin Hansen (Norway) 5th
Grzegorz Szymanski (Poland) 3rd

Basque Circle (Conans Wheel) Group 2

Hafthor Bjornsson (Iceland) 1st?
Graham Hicks (Great Britain) withdrew
Rafal Kobylarz (Poland) ?
Akos Nagy (Hungary) ?
Dimitar Savatinov (Bulgaria) 2nd?
Josh Thigpen (USA) 3rd?

Group 4

Alexander Lysenko (Russia) 5th
Mark Felix (Great Britain) 1st
Jerry Pritchett (USA) 3rd
Krzysztof Radzikowski (Poland) 4th
Gerhard Van Staden (Republic of SA) 6th
Dainis Zageris (Latvia) 2nd

Dumbbell Press Group 2

Hafthor Bjornsson (Iceland) 4th (2)
Graham Hicks (Great Britain) withdrew
Rafal Kobylarz (Poland) 2nd (4)
Akos Nagy (Hungary) 3rd (3)
Dimitar Savatinov (Bulgaria) 1st (8)
Josh Thigpen (USA) 5th (0)

Group 3

Nick Best (USA) 3rd (3)
Benedikt Magnusson (Iceland) withdrew
David Nystrom (Sweden) 4th (2)
Žydrūnas Savickas (Lithuania) 1st (5)
Laurence Shahlaei (Great Britain) withdrew
Mikhail Shivlyakov (Russia) 2nd (4)

Day 4 Truck Pull Group 1

Mateusz Baron (Poland) injured
Adam Bishop (Great Britain) 5th 13.25m
Jean-François Caron (Canada) 2nd 23.62m
Robert Oberst (USA) 4th 18.38m
Martin Forsmark (Sweden) 3rd
Brian Shaw (USA) (1st) 45seconds

Group 3

Nick Best (USA) 20.56m 3rd
Benedikt Magnusson (Iceland) injured
David Nystrom (Sweden) 4th
Žydrūnas Savickas (Lithuania) 49 sec 1st
Laurence Shahlaei (Great Britain) injured
Mikhail Shivlyakov (Russia) 2nd 21m

Group 5

Matjaz Belsak (Slovenia)
Mike Burke (USA)
Mike Caruso (USA)
Eddie Hall (Great Britain)
Ole Martin Hansen (Norway)
Grzegorz Szymanski (Poland)

Atlas Stones (double points) Group 1

Mateusz Baron (Poland) injured
Adam Bishop (Great Britain)
Jean-François Caron (Canada) 4 stones
Robert Oberst (USA) 2 stones
Martin Forsmark (Sweden) 4 stones
Brian Shaw (USA) 3 stones

Group 2

Hafthor Bjornsson (Iceland) 4 stones
Graham Hicks (Great Britain)
Rafal Kobylarz (Poland)
Akos Nagy (Hungary)
Dimitar Savatinov (Bulgaria) 4 stones
Josh Thigpen (USA)

Group 3

Nick Best (USA) 3 stones
Benedikt Magnusson (Iceland)
David Nystrom (Sweden)
Žydrūnas Savickas (Lithuania)
Laurence Shahlaei (Great Britain)
Mikhail Shivlyakov (Russia) 2 stones

Group 4

Alexander Lysenko (Russia) 4 stones
Mark Felix (Great Britain)
Jerry Pritchett (USA) 4 stones
Krzysztof Radzikowski (Poland) 3 stones
Gerhard Van Staden (Republic of SA) 3 stones
Dainis Zageris (Latvia)

Group 5 

Matjaz Belsak (Slovenia)
Mike Burke (USA) 4 stones
Mike Caruso (USA)
Eddie Hall (Great Britain) 4 stones
Ole Martin Hansen (Norway)
Grzegorz Szymanski (Poland)












Finalists  Group 1

Brian Shaw (USA) & Jean Francois Caron (Canada)

Group 2

Hafthor Bjornsson (Iceland) & Dimitar Savatinov (Bulgaria)

Group 3

Žydrūnas Savickas (Lithuania) & Mikhail Shivlyakov (Russia)

Group 4

Mark Felix (Great Britain) & Jerry Pritchett (USA)

Group 5

Eddie Hall (Great Britain) & Mike Burke (USA)

Sources Strongman Gold Coast , Strongman Rus,

Discuss this post in the Forum

Follow us on Facebok, Instagram, Twitter, Youtube & Pinterest

Sign up for the Newsletter and receive a free training program HERE

SHOP SBD-USA

SHOP SBD-USA FOR YOUR STRONGMAN GEAR

Advertisment
FacebookRedditShare


7 Comments
  1. suleyman permalink

    What about magnusson and best in gr.3 norse hammers ???

  2. Jorge Valdez permalink

    Thanks for doing this guys!

  3. Nick permalink

    Any idea when and where the finals will be televised? Or will this be another online event?

Trackbacks & Pingbacks

  1. Worlds Strongest Man 2015 (Finals) - Starting Strongman | Starting Strongman

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS